Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Anomalous Agenda

ASG 2026

Unidentified Anomalous Phenomena (UAP) har fascinerat mänskligheten i århundraden – från mystiska ljus på himlen till sensordata och närkontakter som trotsar konventionella förklaringar. Dessa händelser utmanar vår förståelse av naturen, tekniken och till och med vår plats i universum.

Kvinna står i mörker och tittar upp mot ljussken i skyn. Foto som är AI-redigerat.
Originalfoto: Artem Kovalev, Unsplash. Fotot har AI-redigerats.

Trots årtionden av rapporter från civilpersoner, piloter, regeringstjänstemän och avancerade övervakningssystem har forskningen om UAP – tidigare kallat UFO – länge varit eftersatt. På senare tid har dock ett ökande intresse från regeringar och akademiska institutioner markerat en kritisk vändpunkt som öppnar för seriös forskning och systematisk kunskapsuppbyggnad bortom etablerade paradigm. Rapporterade beteenden, fysiska egenskaper och signaturer tyder på fenomen som inte helt kan förklaras med dagens vetenskapliga modeller eller nuvarande tekniska möjligheter. Med tanke på skillnaden mellan observerade egenskaper och kända mänskliga förmågor har flera hypoteser framkommit, däribland möjligheten att fenomenen har icke-mänskligt eller utomjordiskt ursprung.

Denna ASG behandlar tre centrala forskningsfrågor: 

  • Hur påverkar mänsklig perception och kognitiva bias det vi observerar och rapporterar? 
  • Varför har UAP-forskning stigmatiserats och undertryckts i decennier, och vilka konsekvenser har detta för vetenskapen och samhället? 
  • Hur kan vi utveckla rigorösa metoder för att studera fenomen som verkar inkonsekventa, svårfångade eller motståndskraftiga mot konventionell analys? 

Dessa frågor sträcker sig bortom den enkla frågan om ”vad finns där ute” och utforskar gränserna för mänsklig kunskap i sig. Genom att undersöka observationer, social kontext och metodik i en interdisciplinär forskargrupp strävar denna ASG efter att öppna nya vetenskapliga gränser och konfrontera en av mänsklighetens mest djupgående ontologiska och existentiella frågor: Är vi den enda avancerade intelligensen i universum?

ASGn i medierna

Intresset för Advanced Study Group Anomalous Agenda är stort! Här har vi samlat några av artiklarna som publicerats. Vi  vill också tipsa om Filosofiska podden med Mogensen & Tsapos för er som vill lyssna in er på gruppens arbete. 

Länk till artikel i Frontier Journalists’ Network: New multidisciplinary UAP project launched at university in Sweden (på engelska)

Länk till Pufendorfinstitutets egen artikel om ASGn: Det okända därute är inne igen

Länk till del 1 av 2 av Filosofiska podden med Mogensen och Tsapos: Besök från yttre rymden – så tas UAP på allvar (Poddavsnittet finns på flera olika plattformar för poddar)

Medlemmar

Anders Warell (koordinator) 
Melina Tsapos (co-koordinator)
Jessica Abbott
David Dunér
Ulrika Sandén
Alexandra Mouratidou
Aboma Merdasa
Trond A. Tjøstheim