Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Tvärvetenskapliga perspektiv på konsten att handleda

ASG 2025-2026

Tänk om doktorandhandledning kunde vara mer kreativ – och mer mänsklig?

Människor klädda i vitt och svart går fram och tillbaka över ett svart golv. Oskarpt foto.
Foto: Charlotte Carlberg Bärg

Alla som handlett doktorander vet att det handlar om mer än enbart ett akademiskt uppdrag. Forskarutbildningen idag präglas ofta av osäkerhet, tuffa leveranser under tidspress och otydliga mål. Hur kan handledare stötta doktorander för att främja självständighet, motståndskraft och nytänkande? Denna ASG samlar handledare från olika discipliner för att utforska just det – med inspiration från konstnärliga metoder.

Genom att kombinera konstnärlig praktik med akademisk insikt vill gruppen främja en kultur präglad av tillit, öppenhet och reflektion – och omdefiniera handledning som en gemensam utvecklingsresa snarare än ett ensidigt uppdrag.

Med verktyg som improvisation, critical response-teori och kreativ problemlösning tänker gruppen om handledning som en flexibel, lyhörd och samarbetsinriktad process. Genom workshops, seminarier och experimentella format utvecklas nya ramar för handledning. Resultaten samlas i en kreativ zine-report som sammanställer konkreta verktyg och insikter till akademin i stort – och pekar mot framtidens forskarhandledning.

Medlemmar

Anna Houmann (koordinator)
Sven Bjerstedt (co-koordinator)
Martin Garwicz 
Jerker Holm
Åsa Lundqvist 
Kent Olofsson
Anders Sonesson